Babiogórski Park Narodowy
Babiogórski Park Narodowy
34-223 Zawoja Barańcowa 1430
tel.: 33 877 51 10
fax: 33 877 55 54
email: park@bgpn.pl
Południowy kraniec naszego kraju wyznaczają wyniosłe górskie szczyty. Zarówno karpackie jak i sudeckie masywy od wielu lat przyciągają żądnych kontaktu z nieskalaną przyrodą wędrowców. Odnajdują oni w górach wszystko co czyni ich życie głębszym: bezkresne przestrzenie widziane ze szczytów, potoki grzmiące na dnie głębokich dolin, odwieczne skały spoglądające ze stromych urwisk, czy wreszcie szumiące z wiatrem drzewa wciskające się swoimi korzeniami w skalne szczeliny.
Wśród gór szczególną uwagę przyciągają te, których wysoko wznoszące się szczyty widoczne są z wielu kilometrów. Do tych majestatycznych olbrzymów zaliczają się przede wszystkim Tatry i Babia Góra. Babia Góra jest najwyższą, poza Tatrami, górą w Polsce. Jej szczyt, zwany Diablakiem, góruje nad otaczającymi wzniesieniami. Podziwiając panoramę północnego stoku od strony wsi Zawoja łatwo odgadnąć dlaczego mieszkańcy tych okolic nazywają ją z szacunkiem Królową Beskidów. Od ponad stu lat Babia Góra przyciąga także przyrodników, którzy eksplorując jej stoki poznają tajniki beskidzkich lasów i hal. Niepospolite walory przyrodnicze sprawiły, że praktycznie od samego początku naukowej aktywności pojawiła się idea objęcia masywu ochroną.
W roku 1928 pod szczytowe partie Babiej Góry po stronie południowej zostały objęte gospodarką rezerwatową. Cztery lata później, staraniem wybitnego polskiego przyrodnika profesora Władysława Szafera, Polska Akademia Umiejętności podjęła decyzję o utworzeniu na własnych gruntach rezerwatu. Obydwa obiekty zajmowały w reglu górnym, piętrze kosodrzewiny i alpejskim łączną powierzchnię 1054 ha. Blisko ćwierć wieku musiało jednak upłynąć by 30 października 1954 roku utworzono na Babiej Górze park narodowy. Początkowo niewielki, zajmujący zaledwie 1703,70 ha Babiogórski Park Narodowy powołano celem ochrony najcenniejszych przyrodniczo partii polskich Beskidów wraz z modelowo wręcz wykształconym układem pięter klimatyczno-roślinnych, lasami o wysokim stopniu naturalności, przyrodą alpejską szczytowych partii Babiej Góry oraz wieloma rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt.
Od samego początku istnienia Parku wiadomo było, że mała powierzchnia niezwykle utrudni ochronę babiogórskiej przyrody. Istotne było także to, że w granicach obszaru chronionego nie wszystkie babiogórskie siedliska były reprezentowane. Praktycznie cały regiel dolny nie został włączony do Parku. Fakty te mobilizowały naukowców i administrację Parku do starań o powiększenie Babiogórskiego Parku Narodowego, przez lata podejmowane przez naukowców i administrację Parku. Zostały one uwieńczone sukcesem w 1997 roku kiedy to rozporządzeniem Rady Ministrów powiększono obszar chroniony do 3391,55 ha. Pozwoliło to na objęcie ochroną większości masywu Babiej Góry po stronie polskiej. Jednocześnie utworzono otulinę Parku o powierzchni 8437 ha. Pomimo że otulina zlokalizowana jest prawie w całości po południowej stronie Babiej Góry pełni ona rolę strefy buforowej względem obszaru Parku.
Babia Góra to nie tylko park narodowy. Jej wartość dostrzeżona została także przez instytucje i organizacje międzynarodowe. Oznacza to, że znalazła się ona w pierwszej grupie pięćdziesięciu siedmiu obszarów uznanych przez biuro UNESCO MaB za unikatowe w skali globu pod względem walorów przyrodniczych, długiej historii ochrony oraz intensywnie prowadzonych badań naukowych. Rezerwat biosfery powiększony został w 2001 roku, obecnie obejmuje cały teren Parku oraz jego otuliny.
Pozostałe miejsca
Kościół parafialny w Centrum Zawoi
...
Budynek Dworca Babiogórskiego
Budynek Dworca Babiogórskiego – Zawoja Centrum. Drewniany, piętrowy budynek nieopodal kościoła. Na początku XX wieku działała tu stacja turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego.
Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne
Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne, tzw. zbójnicka. Prawdopodobnie pochodzi z końca XVII lub z początku XVIII wieku. Kapliczka domkowa, wymurowana z polnego kamienia, otynkowana, nakryta gontowym dachem z cebulastą banią.
Hala Barankowa
Hala Barankowa, to polana związana z tradycyjną gospodarką pasterską. Miejsce będące zabytkiem archeologicznym kultury babiogórskiej, często porównywany jest do starówek starych miast.
Jaskinia Oblica
Jaskinia Oblica – to największa jaskinia pseudokrasowa występująca w Paśmie Policy, położona w okolicy polan pod szczytem Śmietarnika. Grota jest typem jaskini osuwiskowej o długość 436 m. Składa się z wielu korytarzy, często bardzo wąskich, ale o wysokich szczelinach i komorach zawaliskowych, sięgających nawet do 3 m.
Piwniczki i dzwonnica w Zawoi Czatoży
Piwniczki i dzwonnica w Zawoi Czatoży – zespół trzech szeregowo ustawionych kamiennych piwniczek, nakrytych drewnianymi szopami, a także drewniana dzwonnica loretańska. W Zawoi Czatoży mieszkał i zmarł Wawrzyniec Szkolnik (1842-1908) – znany babiogórski przewodnik i gawędziarz.
Kaplica pw. św. Andrzeja Boboli w Zawoi Wełczy
Kaplica pw. św. Andrzeja Boboli w Zawoi Wełczy. Budowla wzniesiona została z kamienia łamanego, na planie prostokąta, z trójkondygnacyjną wieżą od frontu. Nad wejściem do kaplicy widnieje kamienna ludowa płaskorzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Wewnątrz, ołtarz zdobi obraz św. Andrzeja Boboli pędzla M. Sabotowicza.
Cmentarz w Zawoi Centrum
Cmentarz w Zawoi Centrum, położony przy głównej drodze. Spoczywa tu znany poeta Tatr – Franciszek Henryk Siła-Nowicki (1864-1935). Na uwagę zasługuje cmentarna kaplica pw. Św. Anny z końca XIX wieku oraz szereg zabytkowych nagrobków.
Pomnik prof. dr Władysława Szafera (1886-1970) i dr Hugona Zapałowicza (1852-1917)
Pomnik prof. dr Władysława Szafera (1886-1970) i dr Hugona Zapałowicza (1852-1917), botaników zasłużonych dla ochrony przyrody Babiej Góry; stoi nieopodal parkingu w Zawoi Widły.
Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne
Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne, domkowa, drewniana na planie prostokąta z dachem dwuspadowym, gontowym. Wybudowana przez tutejszego gospodarza Wojciecha Trybałę w latach 1905-1908.
Obelisk z tablicą pamiątkową w Zawoi Centrum
Obelisk z tablicą pamiątkową w Zawoi Centrum, ustawiony przed domem, w którym mieszkał i zmarł Franciszek H. Siła-Nowicki.
Pomnik Pamięci Ofiar Katastrofy Samolotu AN-24 PLL LOT
Pomnik Pamięci Ofiar Katastrofy Samolotu AN-24 PLL „LOT”, który rozbił się na Policy w kwietniu 1969 roku. Pomnik powstał w 40-tą rocznicę katastrofy i usytuowany jest na szczycie Policy przy żółtym szlaku.
Obelisk ku czci papieża Jana Pawła II
Obelisk ku czci papieża Jana Pawła II na przełęczy Krowiarki oraz również na przełęczy Krowiarki, symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza, światowej sławy językoznawcy, który zginął w katastrofie lotniczej pod szczytem Policy w 1969 roku.
Izba Regionalna im. Franciszka Gazdy w Zawoi Przysłop
Izba Regionalna im. Franciszka Gazdy w Zawoi Przysłop, w Szkole Podstawowej nr 4. Znaleźć tam można wiele cennych eksponatów związanych z regionem m.in. dawne narzędzia, sprzęty, elementy strojów ludowych, fotografii oraz czynny piec chlebowy.
Izba Regionalna w Szkole Podstawowej nr 5 w Zawoi Gołynia
Izba Regionalna w Szkole Podstawowej nr 5 w Zawoi Gołynia. Zebrane w izbie eksponaty dotyczą kultury ludowej Górali Babiogórskich i związane są z pracami rolnymi, rzemiosłem, gospodarstwem oraz strojem
Pomnik w Zawoi Centrum
Pomnik w Zawoi Centrum – poświęcony mieszkańcom Ziemi Babiogórskiej Zawoi i Skawicy, poległym na frontach I wojny światowej, zamordowanych w obozach, łagrach i więzieniach, zamęczonych podczas niewolniczej pracy, rozstrzelanym w czasie unicestwienia Żydów w latach terroru i walk bratobójczych.
Przysłop
Przysłop to typowy dla beskidzkiej wsi przysiółek malowniczo położony na wysokości 700 m n.p.m. w Paśmie Jałowieckim Beskidu Żywieckiego na terenie trzech gmin: Zawoi, Stryszawy i Makowa Podhalańskiego.
Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach
Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach – znajdujące się na wysokości 1180 m n.p.m., na północnych stokach Babiej Góry. Schronisko powstało 1906 roku dzięki zaangażowaniu prezesa Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Hugona Zapałowicza.
Wodospad na Mosornym Potoku
Wodospad na Mosornym Potoku (znajduje się przy niebieskim szlaku z Zawoi Mosorne na Mosorny Groń). Ma on postać pionowego progu zbudowanego z warstw fliszu karpackiego. Jego wysokość sięga 8 m i zaliczany jest do najwyższych wodospadów w Beskidach.
Skansen PTTK im J. Żaka
Skansen PTTK im J. Żaka w Zawoi Markowej na Markowej Roli, założony i prowadzony przez Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej. Skansen prezentuje tradycyjne budownictwo Babiogórców. Tworzą go trzy zagrody jednobudynkowe – z lat 1900, 1910 i 1802-15, kuźnia, spichlerzyk i kapliczka.
Adres:
HALNY Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy
34-222 Zawoja Składy 1595
Kod plus: JGF9+C6 Zawoja
Rachunek bankowy:
05 8799 0001 0027 0201 5006 0001
SWIFT: POLUPLPR
IBAN: PL
NIP: 5311101591