+48 501 367 945 kontakt@halnyzawoja.pl

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinac znajduje się na wysokości 1180 m n.p.m., na północnych stokach Babiej Góry. Schronisko powstało w 1906 roku dzięki zaangażowaniu prezesa Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Hugona Zapałowicza. Pierwszy budynek składał się z kuchni, jadalni i dwóch pokoi gościnnych. Przez wiele lat dokonywano wiele przebudowań, które umożliwiały przyjmowanie większej ilości turystów. Budynek schroniska został postawiony w rezultacie od nowa i udostępniony dla turystów w 2009 roku.

Pozostałe miejsca

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy

Południowy kraniec naszego kraju wyznaczają wyniosłe górskie szczyty. Zarówno karpackie, jak i sudeckie masywy od wielu lat przyciągają żądnych kontaktu z nieskalaną przyrodą wędrowców. Odnajdują oni w górach wszystko, co czyni ich życie głębszym: bezkresne przestrzenie, widziane ze szczytów, potoki grzmiące na dnie głębokich dolin, odwieczne skały, spoglądające ze stromych urwisk czy wreszcie szumiące z wiatrem drzewa, wciskające się swoimi korzeniami w skalne szczeliny.

Budynek Dworca Babiogórskiego

Budynek Dworca Babiogórskiego

Budynek Dworca Babiogórskiego – Zawoja Centrum. Drewniany, piętrowy budynek nieopodal kościoła. Na początku XX wieku działała tu stacja turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego.

Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne

Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne

Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne, tzw. zbójnicka. Prawdopodobnie pochodzi z końca XVII lub z początku XVIII wieku. Kapliczka domkowa, wymurowana z polnego kamienia, otynkowana, nakryta gontowym dachem z cebulastą banią.

Hala Barankowa

Hala Barankowa

Hala Barankowa, to polana związana z tradycyjną gospodarką pasterską. Miejsce będące zabytkiem archeologicznym kultury babiogórskiej, często porównywany jest do starówek starych miast.

Jaskinia Oblica

Jaskinia Oblica

Jaskinia Oblica – to największa jaskinia pseudokrasowa występująca w Paśmie Policy, położona w okolicy polan pod szczytem Śmietarnika. Grota jest typem jaskini osuwiskowej o długość 436 m. Składa się z wielu korytarzy, często bardzo wąskich, ale o wysokich szczelinach i komorach zawaliskowych, sięgających nawet do 3 m.

Piwniczki i dzwonnica w Zawoi Czatoży

Piwniczki i dzwonnica w Zawoi Czatoży

Piwniczki i dzwonnica w Zawoi Czatoży – zespół trzech szeregowo ustawionych kamiennych piwniczek, nakrytych drewnianymi szopami, a także drewniana dzwonnica loretańska. W Zawoi Czatoży mieszkał i zmarł Wawrzyniec Szkolnik (1842-1908) – znany babiogórski przewodnik i gawędziarz.

Kaplica pw. św. Andrzeja Boboli w Zawoi Wełczy

Kaplica pw. św. Andrzeja Boboli w Zawoi Wełczy

Kaplica pw. św. Andrzeja Boboli w Zawoi Wełczy. Budowla wzniesiona została z kamienia łamanego, na planie prostokąta, z trójkondygnacyjną wieżą od frontu. Nad wejściem do kaplicy widnieje kamienna ludowa płaskorzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Wewnątrz, ołtarz zdobi obraz św. Andrzeja Boboli pędzla M. Sabotowicza.

Cmentarz w Zawoi Centrum

Cmentarz w Zawoi Centrum

Cmentarz w Zawoi Centrum, położony przy głównej drodze. Spoczywa tu znany poeta Tatr – Franciszek Henryk Siła-Nowicki (1864-1935). Na uwagę zasługuje cmentarna kaplica pw. Św. Anny z końca XIX wieku oraz szereg zabytkowych nagrobków.

Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne

Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne

Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne, domkowa, drewniana na planie prostokąta z dachem dwuspadowym, gontowym. Wybudowana przez tutejszego gospodarza Wojciecha Trybałę w latach 1905-1908.

Pomnik Pamięci Ofiar Katastrofy Samolotu AN-24 PLL LOT

Pomnik Pamięci Ofiar Katastrofy Samolotu AN-24 PLL LOT

Pomnik Pamięci Ofiar Katastrofy Samolotu AN-24 PLL „LOT”, który rozbił się na Policy w kwietniu 1969 roku. Pomnik powstał w 40-tą rocznicę katastrofy i usytuowany jest na szczycie Policy przy żółtym szlaku.

Obelisk ku czci papieża Jana Pawła II

Obelisk ku czci papieża Jana Pawła II

Obelisk ku czci papieża Jana Pawła II na przełęczy Krowiarki oraz również na przełęczy Krowiarki, symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza, światowej sławy językoznawcy, który zginął w katastrofie lotniczej pod szczytem Policy w 1969 roku.

Izba Regionalna im. Franciszka Gazdy w Zawoi Przysłop

Izba Regionalna im. Franciszka Gazdy w Zawoi Przysłop

Izba Regionalna im. Franciszka Gazdy w Zawoi Przysłop, w Szkole Podstawowej nr 4. Znaleźć tam można wiele cennych eksponatów związanych z regionem m.in. dawne narzędzia, sprzęty, elementy strojów ludowych, fotografii oraz czynny piec chlebowy.

Pomnik w Zawoi Centrum

Pomnik w Zawoi Centrum

Pomnik w Zawoi Centrum – poświęcony mieszkańcom Ziemi Babiogórskiej Zawoi i Skawicy, poległym na frontach I wojny światowej, zamordowanych w obozach, łagrach i więzieniach, zamęczonych podczas niewolniczej pracy, rozstrzelanym w czasie unicestwienia Żydów w latach terroru i walk bratobójczych.

Przysłop

Przysłop

Przysłop to typowy dla beskidzkiej wsi przysiółek malowniczo położony na wysokości 700 m n.p.m. w Paśmie Jałowieckim Beskidu Żywieckiego na terenie trzech gmin: Zawoi, Stryszawy i Makowa Podhalańskiego.

Wodospad na Mosornym Potoku

Wodospad na Mosornym Potoku

Wodospad na Mosornym Potoku (znajduje się przy niebieskim szlaku z Zawoi Mosorne na Mosorny Groń). Ma on postać pionowego progu zbudowanego z warstw fliszu karpackiego. Jego wysokość sięga 8 m i zaliczany jest do najwyższych wodospadów w Beskidach.

Skansen PTTK im J. Żaka

Skansen PTTK im J. Żaka

Skansen PTTK im J. Żaka w Zawoi Markowej na Markowej Roli, założony i prowadzony przez Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej. Skansen prezentuje tradycyjne budownictwo Babiogórców. Tworzą go trzy zagrody jednobudynkowe – z lat 1900, 1910 i 1802-15, kuźnia, spichlerzyk i kapliczka.

Adres:
HALNY Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy
34-222 Zawoja Składy 1595

Kod plus: JGF9+C6 Zawoja

Rachunek bankowy:
05 8799 0001 0027 0201 5006 0001
SWIFT: POLUPLPR
IBAN: PL
NIP: 5311101591

© Copyrights HALNY 2020