Obelisk ku czci papieża Jana Pawła II
Obelisk ku czci papieża Jana Pawła II na przełęczy Krowiarki oraz, również na przełęczy Krowiarki, symboliczny grób prof. Zenona Klemensiewicza – światowej sławy językoznawcy, który zginął w katastrofie lotniczej pod szczytem Policy w 1969 roku.
Pozostałe miejsca
Babiogórski Park Narodowy
Południowy kraniec naszego kraju wyznaczają wyniosłe górskie szczyty. Zarówno karpackie, jak i sudeckie masywy od wielu lat przyciągają żądnych kontaktu z nieskalaną przyrodą wędrowców. Odnajdują oni w górach wszystko, co czyni ich życie głębszym: bezkresne przestrzenie, widziane ze szczytów, potoki grzmiące na dnie głębokich dolin, odwieczne skały, spoglądające ze stromych urwisk czy wreszcie szumiące z wiatrem drzewa, wciskające się swoimi korzeniami w skalne szczeliny.
Kościół parafialny w Centrum Zawoi
...
Budynek Dworca Babiogórskiego
Budynek Dworca Babiogórskiego – Zawoja Centrum. Drewniany, piętrowy budynek nieopodal kościoła. Na początku XX wieku działała tu stacja turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego.
Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne
Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne, tzw. zbójnicka. Prawdopodobnie pochodzi z końca XVII lub z początku XVIII wieku. Kapliczka domkowa, wymurowana z polnego kamienia, otynkowana, nakryta gontowym dachem z cebulastą banią.
Hala Barankowa
Hala Barankowa, to polana związana z tradycyjną gospodarką pasterską. Miejsce będące zabytkiem archeologicznym kultury babiogórskiej, często porównywany jest do starówek starych miast.
Jaskinia Oblica
Jaskinia Oblica – to największa jaskinia pseudokrasowa występująca w Paśmie Policy, położona w okolicy polan pod szczytem Śmietarnika. Grota jest typem jaskini osuwiskowej o długość 436 m. Składa się z wielu korytarzy, często bardzo wąskich, ale o wysokich szczelinach i komorach zawaliskowych, sięgających nawet do 3 m.
Piwniczki i dzwonnica w Zawoi Czatoży
Piwniczki i dzwonnica w Zawoi Czatoży – zespół trzech szeregowo ustawionych kamiennych piwniczek, nakrytych drewnianymi szopami, a także drewniana dzwonnica loretańska. W Zawoi Czatoży mieszkał i zmarł Wawrzyniec Szkolnik (1842-1908) – znany babiogórski przewodnik i gawędziarz.
Kaplica pw. św. Andrzeja Boboli w Zawoi Wełczy
Kaplica pw. św. Andrzeja Boboli w Zawoi Wełczy. Budowla wzniesiona została z kamienia łamanego, na planie prostokąta, z trójkondygnacyjną wieżą od frontu. Nad wejściem do kaplicy widnieje kamienna ludowa płaskorzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Wewnątrz, ołtarz zdobi obraz św. Andrzeja Boboli pędzla M. Sabotowicza.
Cmentarz w Zawoi Centrum
Cmentarz w Zawoi Centrum, położony przy głównej drodze. Spoczywa tu znany poeta Tatr – Franciszek Henryk Siła-Nowicki (1864-1935). Na uwagę zasługuje cmentarna kaplica pw. Św. Anny z końca XIX wieku oraz szereg zabytkowych nagrobków.
Pomnik prof. dr Władysława Szafera (1886-1970) i dr Hugona Zapałowicza (1852-1917)
Pomnik prof. dr Władysława Szafera (1886-1970) i dr Hugona Zapałowicza (1852-1917), botaników zasłużonych dla ochrony przyrody Babiej Góry; stoi nieopodal parkingu w Zawoi Widły.
Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne
Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne, domkowa, drewniana na planie prostokąta z dachem dwuspadowym, gontowym. Wybudowana przez tutejszego gospodarza Wojciecha Trybałę w latach 1905-1908.
Obelisk z tablicą pamiątkową w Zawoi Centrum
Obelisk z tablicą pamiątkową w Zawoi Centrum, ustawiony przed domem, w którym mieszkał i zmarł Franciszek H. Siła-Nowicki.
Pomnik Pamięci Ofiar Katastrofy Samolotu AN-24 PLL LOT
Pomnik Pamięci Ofiar Katastrofy Samolotu AN-24 PLL „LOT”, który rozbił się na Policy w kwietniu 1969 roku. Pomnik powstał w 40-tą rocznicę katastrofy i usytuowany jest na szczycie Policy przy żółtym szlaku.
Izba Regionalna im. Franciszka Gazdy w Zawoi Przysłop
Izba Regionalna im. Franciszka Gazdy w Zawoi Przysłop, w Szkole Podstawowej nr 4. Znaleźć tam można wiele cennych eksponatów związanych z regionem m.in. dawne narzędzia, sprzęty, elementy strojów ludowych, fotografii oraz czynny piec chlebowy.
Izba Regionalna w Szkole Podstawowej nr 5 w Zawoi Gołynia
Izba Regionalna w Szkole Podstawowej nr 5 w Zawoi Gołynia. Zebrane w izbie eksponaty dotyczą kultury ludowej Górali Babiogórskich i związane są z pracami rolnymi, rzemiosłem, gospodarstwem oraz strojem
Pomnik w Zawoi Centrum
Pomnik w Zawoi Centrum – poświęcony mieszkańcom Ziemi Babiogórskiej Zawoi i Skawicy, poległym na frontach I wojny światowej, zamordowanych w obozach, łagrach i więzieniach, zamęczonych podczas niewolniczej pracy, rozstrzelanym w czasie unicestwienia Żydów w latach terroru i walk bratobójczych.
Przysłop
Przysłop to typowy dla beskidzkiej wsi przysiółek malowniczo położony na wysokości 700 m n.p.m. w Paśmie Jałowieckim Beskidu Żywieckiego na terenie trzech gmin: Zawoi, Stryszawy i Makowa Podhalańskiego.
Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach
Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach – znajdujące się na wysokości 1180 m n.p.m., na północnych stokach Babiej Góry. Schronisko powstało 1906 roku dzięki zaangażowaniu prezesa Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Hugona Zapałowicza.
Wodospad na Mosornym Potoku
Wodospad na Mosornym Potoku (znajduje się przy niebieskim szlaku z Zawoi Mosorne na Mosorny Groń). Ma on postać pionowego progu zbudowanego z warstw fliszu karpackiego. Jego wysokość sięga 8 m i zaliczany jest do najwyższych wodospadów w Beskidach.
Skansen PTTK im J. Żaka
Skansen PTTK im J. Żaka w Zawoi Markowej na Markowej Roli, założony i prowadzony przez Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej. Skansen prezentuje tradycyjne budownictwo Babiogórców. Tworzą go trzy zagrody jednobudynkowe – z lat 1900, 1910 i 1802-15, kuźnia, spichlerzyk i kapliczka.
Adres:
HALNY Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy
34-222 Zawoja Składy 1595
Kod plus: JGF9+C6 Zawoja
Rachunek bankowy:
05 8799 0001 0027 0201 5006 0001
SWIFT: POLUPLPR
IBAN: PL
NIP: 5311101591